Może to przesadne stwierdzenie, bardziej takie noworoczne marzenie - wiecie, że książka będzie bardziej trendy niż nowe produkty Apple'a. Podobno należy uważać z wyborem marzeń – czasem się spełniają. Tymczasem 2017 już zaraz wybuchnie feerią barw i hałasem sztucznych. Świeżutki, nowiutki, cieplutki, tabula rasa. Nic tylko nałykać się optymizmu, robić plany i brać garściami. Ja mam nadzieję na rok pełen literackich niespodzianek i zaskoczeń, zważywszy, że niektóre gwiazdy światowego formatu zapowiadają powroty albo nawroty na przykład na ... krótkometrażówki. To co przeczyta świat?
![]() |
via hug2love.com |
Od jakiegoś już czasu piszę notatkę o krótkich formach literackich, ale wciąż nie jestem z niej zadowolona. A gdybym opublikowała ją wcześniej mogłabym być wieszczką. Haruki Murakami wyda zbiór opowiadań o samotnych mężczyznach pod tytułem: „Men without woman” (Knopf). Czy mnie się wydaje czy Hemingway już tam był?
Z kolei George Saunders wykona piwot i napisze powieść, „Lincoln in the Brado” (Random House), która będzie w sprzedaży w marcu. Historia prezydenta Abrahama Lincolna i śmierci jego 11-letniego syna Williego, tuż przed rozpoczęciem Wojny Secesyjnej.
W styczniu ukarze się nowa, po siedmiu latach przerwy, powieść Paula Austera „4 3 2 1” (Henry Colt and Co.). Rzecz będzie traktowała o czterech życiach niejakiego Archibalda Isaaca Fergusona.
Hanif Kureishi (autor świetnego "Buddy z przedmieścia" i "Ostatniego słowa") w „The Nothing” opowie o starzejącym się producencie filmowym, uwięzionym w apartamencie. Mężczyzna zacznie podejrzewać o romans swoją żonę i znajomego. Zemsta jest słodka.
Teraz kategoria remake'ów, choć nie do końca.Tracy Chevalier, autorka „Dziewczyny z perłą”, przystąpi do projektu Shakespeare, a jej powieść „The New Boy” (Hogarth) będzie wzorowana na „Otellu”. Historia czterech jedenastoletnich przyjaciół: Osei, Dee, Iana i Mimi. Póki, co wszystkie książki z tej serii pozytywnie zaskakiwały.
Colm Toibin, autor zekranizowanego „Brooklynu”, tym razem zabierze czytelników w podróż w czasie, do starożytnej Grecji. Nowa powieść „The House of Names” (Simon & Schuster) opowie mit o zuchwałej i lubieżnej Klitajmestra, żonie Agamemnona, która rządzi Mykenami pod jego nieobecność i … planuje zabójstwo.
Elizabeth Strout „Anything is possible” (Random House) w kwietniu. Będzie to opowieść o ludziach, miejscach i emocjach, które pojawiły się w „Mam na imię Lucy”. Może być ryzykowanie.
Zbiór opowiadań z lat trzydziestych ubiegłego wieku, pióra Scotta Fitzgerald, pod tytułem „I'd die for you”, ukaże się w kwietniu. Utwory te nie zostały nigdy opublikowane, ze względu na treść i styl, niezbyt przystający do tamtego czasu. Autor wolał schować rękopisy do szuflady, niże je zmieniać i poddawać cenzurze.
Powróci też Jo Nesbø, a z nimz Harrym Hole, „bratnią dusza” autora (jak sam mówi). „The Thirst”ukarze się po angielsku w maju.